نپذیرفتن مسئولیت اجتماعی و خانوادگی دلیل رابطه زوجین پس از طلاق

نپذیرفتن مسئولیت اجتماعی و خانوادگی دلیل رابطه زوجین پس از طلاق

یک مدرس دانشگاه درباره علل رابطه دوستی پس از طلاق، گفت: برخی زوجین مسئولیت اجتماعی و خانوادگی را نمی‌پذیرند و به همین خاطر در زندگی زناشویی دچار مشکل می‌شوند؛ اما پس از طلاق به علت نداشتن مسئولیت خانوادگی به عنوان دو دوست در کنار هم باقی می‌مانند.

دکتر قربان محمد پورقاز در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: روابط دوستانه بین دو نفر شکل می‌گیرد، ولی ازدواج به معنای ارتباط بین خانواده‌هاست، بنابراین ممکن است دو نفر دوستان خوبی برای یکدیگر باشند، ولی نتوانند همسر مناسبی برای یکدیگر باشند.

وی اظهار کرد: برای تشکیل یک خانواده، چهار معیار حقوق خانواده، اقتصاد خانواده، روان خانواده و اجتماع خانواده مطرح است ومتاسفانه بیشتر دخترها و پسرها از این فاکتورهای فرایند تشکیل خانواده، پیش از ازدواج آگاهی ندارند.

پورقازدرباره علل موفق نبودن ازدواج‌هایی که بر اساس روابط صمیمانه پیش از ازدواج انجام می‌شود، اظهار کرد: ارتباط پیش از ازدواج بر اساس تیپ شخصیتی افراد است که درمحیط های بیرون از خانواده از خود نشان می دهند؛ اما وقتی که دختر و پسر زیر یک سقف می‌روند، با شخصیت یکدیگر سر و کارپیدا می‌کنند نه تیپ شخصیتی. بر این اساس ما می‌توانیم تیپ شخصیتی مردم‌پسندی ارایه کنیم؛ اما شخصیتی متفاوت با آن داشته باشیم.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: تشکیل خانواده بر اساس میل است اما دوستی پیش از ازدواج بر اساس نیازهای عاطفی و جنسی و یا تجربه جدید برای بدست آوردن سرمایه‌های اجتماعی است.

وی با بیان اینکه هر فرد با تشکیل خانواده به دنبال کسب سه سرمایه است، گفت: این سرمایه‌ها شامل سرمایه اجتماعی، سرمایه انسانی وسرمایه فیزیکی می‌شوند و بسیاری از دوستی‌ها برای بار اول جهت کسب یکی از این سرمایه‌ها هستند و اگر پدر و مادر در راهنمایی فرزندانشان کوتاهی کنند ممکن است منجر به آسیب‌های اجتماعی، روانی، حقوقی و اقتصادی برای خانواده شود و جوان به علت شکست در نخستین تجربه‌اش در انتخاب‌های بعدی دچار بی اعتمادی شود.


ایسنا

تعداد بازید: 1093     تاریخ ثبت: 1392/08/04

پیشنهاد ما به شما