👈سیفلیس ،و علائم آن چه چیزهایی هستند؟

👈سیفلیس ،و علائم آن چه چیزهایی هستند؟
یک بیماری بسیار مسری است که عمدتا از طریق رابطه جنسی (دهانی، مقعدی و واژنی) منتقل میشود


اگر چه این بیماری از طریق زخم گسترش پیدا می کند اما اکثریت قریب به اتفاق این زخم ها تشخیص داده نمی شوند. فرد مبتلا اغلب از بیماری خود بی اطلاع است و ندانسته آن را به شریک جنسی خود منتقل می کند.
زنان باردار مبتلا به این بیماری می توانند سفلیس را به نوزاد خود منتقل کنند. این نوع سفلیس را سفلیس مادر زادی می گویند که می تواند باعث اختلالاتی در نوزاد شود و گاهی موارد حتی می تواند منجر به مرگ نوزاد شود.عفونت سفلیس در سه مرحله مجزا رخ می دهد:
1⃣مرحله اول سفلیس: افراد مبتلا به مرحله اول سفلیس با یک یا چند زخم مواجه می شوند. زخم ها شبیه جای گزش بزرگ و گرد بوده که اغلب سفت و بدون درد هستند. آنها بر روی آلت تناسلی و یا داخل و اطراف دهان رخ می دهند. این زخم ها معمولا بین 10 تا 90 روز (به صورت متوسط 3 هفته) پس از قرار گرفتن در معرض بیماری سفلیس نمایان می شوند. زخم های سفلیس، حتی اگر درمان نیز نشوند، خود به خود پس از شش هفته التیام می یابند.
2⃣مرحله دوم سفلیس: این مرحله ممکن است یک تا سه ماه بعد از قرار گرفتن فرد در معرض آلودگی بروز کند. این افراد در این مرحله با زخم های قرمز رنگی بر روی پوست بدنشان مواجه می شوند که به طور معمول این زخم ها در کف دست ها و پاها بروز می کنند. با این حال زخم هایی که ممکن است ظاهری متفاوت داشته باشند نیز ممکن است بر روی سایر بخش های بدن نیز ظاهر شوند. این زخم ها ممکن است شبیه سایر اختلالات پوستی باشند. همچنین ممکن است در این مرحله از سفلیس علائم دیگری مانند زگیل در کشاله ران، تکه های سفید رنگ در داخل دهان، ورم غدد لنفاوی، تب و کاهش وزن نیز بروز کنند. مانند سفلیس اولیه، سفلیس در مرحله دوم بدون درمان و به صورت خود به خود نیز بهبود می یابد.
سفلیس نهان: این مرحله ای است که عفونت نهفته (غیر فعال) می باشد و موجب بروز هیچ علائمی نمی شود.

3⃣مرحله سوم سفلیس: اگر عفونت درمان نشود، ممکن است سفلیس پیشرفت کرده و وارد مرحله ی جدیدی شود که می تواند منجر به مشکلات جدی ای در قلب، مغز و اعصاب شده که شاید به فلج، کوری، زوال عقل، ناشنوایی، ناتوانی جنسی و حتی مرگ فرد بیانجامد.

تعداد بازید: 933     تاریخ ثبت: 1395/03/28

پیشنهاد ما به شما