⚠️سلفيتيس چيست؟⚠️

⚠️سلفيتيس چيست؟⚠️ 📸http://www.darkenareto.ir📸

👇👇👇👇
🔷اخیرا انجمن روان‌پزشکی آمریکا APA، تمایل عکس گرفتن از خود و یا همان عکس سلفی را به عنوان اختلال روانی تأیید کرده است که آن را با اصطلاح «سلفیتیس» (selfitis)، نامیده‌اند.

🔷تعریف: «تمایل وسواسی- اجباری برای گرفتن عکس از خود و فرستادن آن در شبکه‌های اجتماعی، تا بتوانند کمبود عزت نفس و شکاف حاصل از فقدان صمیمیت را جبران نمایند و در سه سطح رده بندی می‌شود:
«لب مرزی، حاد و مزمن»

1⃣اگر روزی سه تا عکس سلفی از خود می‌گیرید، اما آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک نمی‌گذارید، در رده‌ی سلفیتیس لب مرزی قرار می‌گیرید.

2⃣اگر روزی حداقل سه عکس از خودتان را به این شبکه‌ها ارسال می‌کنید، دچار اختلال سلفیتیس حاد هستید.

3⃣اگر اشتیاق غیرقابل‌کنترلی برای گرفتن روزانه شش عکس از خود و ارسال آن‌ها را تجربه می‌کنید، شما دچار اختلال سلفیتیس مزمن هستید.

⚠️ریشه‌های بیماری سلفیتیس را می‌توان در تعارض فرد با محیط و جامعه برای حل بحران در زمینه برقراری ارتباط و یا حل نیازهای مورد توجه قرار گرفتن و مورد محبت قرار گرفتن که در هرم نیازی مازلو بحث شده است، یافت.

⚠️افرادی با مشخصه‌های «توجه‌طلب با اعتماد به‌نفس پایین»، «خودشیفته‌ها»، «افراد دوری گزین»، «افرادی که به دنبال آخرین مد هستند»، «وابستگی ایجاد شده به دنبال انتشار عکس و دریافت لایک که با تغییر در سیکل ترشح هورمون‌ها از جمله دوپامین دارد»… یافت. به عبارتی در یک کلام یکی از اختلالاتی که این پدیده می‌تواند به همراه داشته باشد «خودشیفتگی دیجیتالی» می‌تواند باشد.

⚠️این مسئله در جامعه تا به جایی رفته که حتی بعضی افراد سلفی با جسد عزیزان، سلفی زیر تابوت نیز می‌گیرند!

📚منبع : انجمن روان‌پزشکی آمریکا APA

تعداد بازید: 1021     تاریخ ثبت: 1396/03/25

پیشنهاد ما به شما