عفونت‌های آمیزشی- سوزاک، سیفیلیس، گال

عفونت‌های آمیزشی- سوزاک، سیفیلیس، گال
05
مرداد

سوزاک

 سوزاك، آتشک یا التهاب گنوکوکی يكي از بيماري‌هاي آمیزشي شايع است. در مردان با علايمي همچون ترشح چرك از مجراي ادرار، تكرر و سوزش ادرار، درد در موقع ادرار كردن و در هنگام تماس جنسي همراه است، بانوان اكثراً بدون علامت هستند اما مجراي تناسلي و گردن رحم فرد مبتلا آلوده كننده است.

در مردان 2 تا 7 روز پس از تماس جنسی با فرد مبتلا ترشحات چرکی از مجرای ادرار خارج شده که با سوزش و تکرر ادرار همراه است. درصد کمی از مردان بدون نشانه بالینی هستند. در خانم‌ها پس از آلودگی، التهاب دهانة رحم به وجود آمده که در بیشتر موارد بدون نشانه است. ولی در برخی از خانم‌ها پس از نزدیکی ترشحات غیرعادی یا خونریزی وجود دارد. در بیست درصد از موارد، عفونت به رحم رسیده و باعث التهاب رحم، لوله‌های رحمی و برخی نواحی لگن می‌‌شود که گاهی چنین حالتی منجر به نازایی یا حاملگی خارج از رحم می‌‌گردد.

نوزادان و به ندرت بالغین ممکن است مبتلا به عفونت گونوکوکی چشمی شوند که اگر به سرعت و به مقدار کافی درمان نشود ممکن است منجر به نابینایی گردد. در صورتی که آلودگی به صورت سیستمیک در بدن پخش شود منجر به درگیری مفاصل و پوست و گاهی به ندرت قلب و پرده‌های مغزی می‌‌شود.

 دوره‌ي واگیری: این زمان در مواردي كه بيماري درمان نشده است، ممکن است برای ماه‌ها ادامه داشته باشد.

التهاب‌های غیرگنوکوکی پیشابراهی

 التهاب‌های غیرگنوکوکی پیشابراهی و التهاب چرکی مخاطی رحم ممکن است با عوامل دیگر غیر از گنوکوک ایجاد شده باشند و علايم آن شبیه به عفونت‌های گونوکوکی است. در اغلب موارد التهاب‌های غیرگنوکوکی پیشابراهی با عفونت گنوکوکی همراه و تشخیص آن دو از یکدیگر دشوار است.

دوره‌ي واگیری آن در موارد درمان نشده بیماری ممکن است برای ماه‌ها ادامه داشته باشد.

سیفیلیس

سیفیلیس یک بیماری باکتریایی است. این بیماری در اثر تماس مستقیم مخاط یا پوست آسیب دیده با ضایعات عفونت‌زا منتقل می‌شود. همچنین از مادر به نوزاد و از طریق خون آلوده نیز منتقل می‌گردد. این بیماری در صورت درمان نشدن می‌تواند سبب زمین‌گیر شدن افراد یا مرگ آنها شود. این عفونت سه مرحله دارد:

1- مرحله اولیه (شانکر) : 10 تا 90 روز پس از ورود باکتری به بدن، زخم کوچک نرم، گرد و بدون دردی ایجاد می‌شود.

2- مرحله ثانویه: در صورت درمان نشدن، ۴ تا ۱۰ هفته پس از ظهور شانکر، بیماری به شکل راش در یک یا چند منطقه از پوست نمایان می‌شود. ممکن است لکه‌های زبر در کف دست یا پا پدید آید، یا به شکل نقاط برجسته و ترکیدنی یا لکه‌های بزرگ نامنظم یا آکنه‌های بدشکل، یا جوش‌های پر چرک و ترکیدنی (مانند آبله مرغان) روی پوست ظاهر شود. راش در صورت درمان نشدن پس از ۲ تا ۶ هفته خود به خود از بین می‌رود و بیماری وارد مرحله سوم می‌شود.

3- مرحله سوم(سیفیلیس درمان نشده): در این مرحله نشانه‌های مراحل قبل وجود ندارند، ولی باکتری فعال است و به اندام‌های داخلی صدمه می‌زند. از جمله مغز، اعصاب، چشم، قلب و رگ‌های خونی، کبد، استخوان‌ها و مفاصل. در این موارد، عوارض بیماری پس از سال‌ها ظاهر می‌شود که می‌تواند عدم هماهنگی در حرکت عضله‌ها، فلج شدن، کوری پیش رونده، دمانس یا سایر تغییرات روانی، دردهای مبهم، تهوع مکرر تومورهایی در پوست، استخوان، کبد و… باشد.

عفونت‌هاي تب‌خال تناسلي

تب‌خال تناسلی یک عفونت مزمن و مادام العمر است که توسط ویروسهای هرپس ایجاد می‌گردد. در بسیاری از موارد علايم خفیف است و تشخیص داده نمی‌شود. اغلب موارد انتقال هرپس توسط این افراد رخ می‌دهد. در اولین ابتلا فرد دچار تاول‌های کوچک و دردناکی در آلت می‌شود که با تورم دردناک در کشاله ران و تب و لرز همراه است. در هنگام عود هم تاول‌ها مشاهده می‌شود ولی تعداد آنها کمتر است و با تب و لرز و تورم دردناک غدد لنفاویِ کشاله ران همراه نیست.

زگيل‌هاي تناسلي

ويروس پاپيلوم انساني يك بیماری زای شايع منتقله از طريق تماس جنسي است که باعث زگیل تناسلی می‌شود. زگيل‌هاي تناسلي بدون درد بوده و تمايلي به ايجاد عوارض شديد ندارند؛ مگر اينكه در جايي بروز كنند كه سبب انسداد شوند. برداشتن ضايعات به معني درمان عفونت نبوده، هيچ درماني كاملاً علاج‌بخش نيست. شركاي جنسي نيز بايد از نظر وجود زگيل معاينه‌ شوند. انواع خاصي از ویروس‌های زگیل ممكن‌ است باعث افزايش بروز سرطان گردن رحم ‌شوند. در تمام زنان دچار بيماري‌هاي مقاربتي، معاينة منظم دهانة رحم و آزمایش پاپ‌اسمير توصيه ‌می‌شود.

گال

گال در بالغين اغلب از طريق تماس جنسي منتقل‌ مي‌شود. واضح ‌است كه اين بيماري از طريق تماس نزديك بدني و غير جنسي نيز منتقل ‌مي‌شود. در محيط‌هايي كه مردم با تماس‌هاي خيلي نزديك زندگي‌ مي‌كنند، از جمله مدرسه، منازل پرجمعيت و نامناسب و در مراكزي همچون خانة‌‌ سالمندان و بيمارستان بيماران رواني، ميزان انتقال گال بيشتر است. بیماران دچار دانه‌های خارش‌دار در ناحیه تناسلی، مچ دستها، بین انگشتان و کمر می‌شوند که خارش به خصوص در شب‌ها تشدید می‌شود.

موضوع: راههای انتقال , روابط جنسی

تعداد بازید: 1763     تاریخ ثبت: 1393/03/06

پیشنهاد ما به شما