روشی صد در صد تضمینی برای حرف شنوی همسر

روشی صد در صد تضمینی برای حرف شنوی همسر بسیاری از اوقات زن یا مرد بدون توجه به ویژگی و حساسیت روحی و روانی جنسیتی، با همسرش در مورد موضوعی سخن می گوید و در کمال تعجب مشاهده می کند که همسرش برآشفته شده و عکس العمل منفی از خود بروز می دهد

امام علی علیه السلام فرمود: خدا را! درباره خانه پروردگارتان در نظر داشته باشید تا هستید، آن را خالی نگذارید. زیرا اگر حج متروک شود نظر رحمت خدا از شما قطع خواهد شد.

صحبت کردن با همسر
« سخن »، وسیله وابزاری است که انسان ها را به یکدیگر مرتبط نموده وافکار درونی خود را به هم منتقل می کنند. این سخن گاهی موجب آرامش یکدیگر وکسب محبت نسبت به هم می شود، گاهی هم به تعبیر علی (ع) تیری به سوی مقابل می باشد واورا زخمی می کند. علی (ع) :رُبِّ كَلَامٍ‏ كَلَّامٌ‏. «بسا سخنی که بسیار زخم زننده است ».
 

 
در روابط زناشویی، نوع سخن گفتن و به چه لحنی گفته شود، در تحکیم زندگی، بسیار مۆثر است. زن ومرد می بایست با توجه به ویژگی های جنسیتی در صحبت کردن با همسر خود دقت نماید. بسیاری از اوقات زن یا مرد بدون توجه به ویژگی و حساسیت روحی و روانی جنسیتی، با همسرش در مورد موضوعی سخن می گوید و در کمال تعجب مشاهده می کند که همسرش برآشفته شده و عکس العمل منفی از خود بروز می دهد و با تعجب به همسرش به تندی می گوید:« من که چیزی نگفتم تو این جور برآشفته شده ای !!!». این سۆال طرف مقابل را بیشتر عصبانی کرده واز این که همسرش او را درک نمی کند، رنجیده خاطر می شود. بنابراین زن ومرد، می بایست به ویژگی های جنسیتی، در صحبت کردن با همسرشان دقت کنند. ویژگی های « مرد » که هر زنی می بایست در صحبت کردن با شوهر خودش رعایت نماید عبارت است از:
 

1 ـ مرد دوست دارد مورد تأیید قرار بگیرد
هر گونه سخنی که « مرد » احساس کند این نیازش خدشه دار شده است، او را عصبانی کرده و واکنش نشان می دهد. به طور مثال اگر شوهرتان در مورد مطلبی صحبت می گوید، شما با مطلب او مخالف هستی و می خواهی مطلب او را تصحیح کنید؛ اگر مستقیم گفتید « این مطلب نادرست واشتباه است » او جبهه می گیرد و با عصبانیت از مطلب خودش دفاع می کند ( حتی اگر حق باشما باشد ). در این وضیعت،بین شما وشوهرتان ایجاد تشنج شده و گاهی اوقات به نزاع های بزرگی منجر می شود!
 
اگر همین مطلب درست خودرا با توجه به نیاز روانی فوق « مرد»  بدین گونه بیان می کردید هیچ گونه ناراحتی به وجود نمی آمد واز شما هم راضی وخوشحال می شد. « عزیزم، خوشحالم که این مطلب را از شما می شنوم و من مطمئنم که در این مسئله حتماً موفق خواهی بود؛ ولی آیا در باره فلان مسئله این موضوع فکر کرده اید؟ ( به وسیله طرح سۆال، مطلبی که فکر می کنید شوهرتان غافل شده بیان می کنید ). منتظر پاسخ ایشان می مانید؛ شاید هم دلیل قانع کننده ای برای اثبات صحت مطلبش داشته باشد. از این رو به جای جمله « نه! این هیچ درست نیست وکاملاً اشتباه است !! » خوب است بگویید: خیلی عالی است وخوشحالم ولی عزیزم آیا با فلان مطلب ( ایرادی که به ذهن شماست بیان نمایید ) دقت کرده ای؟ ممکن است برای من توضیح بیشتر دهید؟

 
2 ـ مرد نیاز به ریاست ومدیریت در خانواده را دارد
اگر شما دائم به شوهرتان دستور بدهید وبرای او برنامه بچینید، یا آن که قبل از این که به شوهرتان بگویید اورا در برابر عمل انجام شده قرار بدهید ، منتظر عکس العمل او باشید. زیرا او احساس می کند که « مدیریت » او خدشه دار شده است وتبدیل به موجودی بی خاصیت شده است !! شاید شما چنین منظوری نداشته باشید ولی « مرد » چنین برداشتی خواهد داشت!
بنابراین خوب است در مواردی که می خواهید برنامه ای به شوهرتان بگویید به شکل پیشنهاد به او بگویید و منتظر تصمیم گیری اوباشید مثلاً به جا ی جمله « امروز به فلان جابرویم » بگوییم « عزیزم به نظر شما صلاح می دانید ( وقت دارید ) امروز به فلان جا برای فلان کار برویم ؟ نظر شما چیست؟
با این ادبیات صحبت کردند حداقل 90% پیشنهادات شما را می پذیرد؛ در حالی جملاتی که در حالت دستوری بیان می کنید، به احتمال زیاد شوهرتان مخالفت می کند.
 
خدای متعال نیز در قرآن با تأکید به این که بندگانش با دیگران به نحو احسن سخن بگویند والاّ شیطان بین آنها نزاع ودعوا راه می اندازد: وَ قُل لِّعِبَادِى یَقُولُواْ الَّتىِ هِىَ أَحْسَنُ إِنَّ الشَّیْطَنَ یَنزَغُ بَیْنهَُمْ إِنَّ الشَّیْطَنَ كاَنَ لِلْانسَانِ عَدُوًّا مُّبِینًا
به بندگانم بگو: «سخنى بگویند كه بهترین باشد! چرا كه (شیطان بوسیله سخنان ناموزون)، میان آنهانزاع و دعوا می اندازد ؛همیشه شیطان دشمن آشكارى براى انسان بوده است! (سوره اسرا آیه 53).

تعداد بازید: 1394     تاریخ ثبت: 1392/07/08

پیشنهاد ما به شما