ازدواج با این عمل پایدار می‌شود

ازدواج با این عمل پایدار می‌شود
یک روانشناس خانواده گفت: ازدواج پایدار با احترام متقابل و مسوولیت پذیری در زوجین ایجاد می‌شود و احترام متقابل احساس شادی را دو چندان می‌کند.

 دکتر احمد پدرام گفت: مشاجره زوج‌های جوان در سال‌های نخست ازدواج که اغلب از سمت دو طرف ایجاد می‌شود،‌ به علت نا آگاهی آن‌ها پیش از ازدواج است.

وی با بیان اینکه ازدواج مدرن موجب شده ازدواج‌های سنتی کمرنگ شوند و گاهی ازدواج معنایی غیر از پسندیده سنت الهی به خود بگیرد،‌ ادامه داد: متاسفانه برخی افراد سنت و خرافه را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند؛ برای مثال برخی افراد بر این باورند که بردن نمکدان به خانه عروس شگون ندارد درحالیکه امثال این اعتقادات سنت نیست، بلکه ازدواج سنتی به معنای آگاهی خانواده‌ها از روابط زن و مرد تا قبل از ازدواج و انجام آن بر پایه شناخت کافی خانواده‌ها از یکدیگر است.

این روان شناس با بیان اینکه خانواده‌ها نقش مهمی در ایجاد یک ازدواج پایدار دارند، اضافه کرد: ازدواج مدرنی که امروزه شاهد افزایش روز افزون آن در جامعه هستیم، اشتباه است؛ زیرا اغلب طرفین بر این باورند که شناخت از یکدیگر برای ازدواج کافی است در حالی خانواده‌ها آشنایی کافی با یکدیگر ندارند.

پدرام با بیان اینکه باید در ازدواج فاصله طبقاتی،‌ تحصیلی، فرهنگی و اجتماعی را مد نظر گرفت، افزود: علاوه بر این موارد دختران و پسران باید قبل از ازدواج از مسایل زناشویی آگاهی کامل داشته باشند، زیرا مفهوم ازدواج بیشتر از یک رابطه جنسی است و آگاهی از این امر تنها در صورتی امکان پذیر است که نهاد و سازمان فرهنگی بیشتری در جهت آگاهی و آشنا کردن زوجین در سطح جامعه ایجاد شود.

وی با بیان اینکه ازدواج پایدار با احترام متقابل و حس مسوولیت در زوجین ایجاد می‌شود، خاطرنشان کرد: افراد باید از سنین کودکی با مسائل جنسی آشنا شوند تا در بزرگسالی شناخت کافی از مسایل زناشویی، شناخت متقابل از جنس مخالف و در نهایت احترام متقابل که موجب حفظ بنیان خانواده است را داشته باشند.


ایسنا

تعداد بازید: 1926     تاریخ ثبت: 1392/07/14

پیشنهاد ما به شما