بهترين و بد‌ترين سال هاي پس از ازدواج

بهترين و بد‌ترين سال هاي پس از ازدواج نتايج تحقيقي که روي دو هزار زوج بريتانيايي انجام شده نشان مي‌دهد با وجود هيجان سال اول اما سال سوم شادترين سال ازدواج است؛ در سال پنجم احساسات کاهش پيدا کرده و جاي آن را خستگي و دشواري مي‌گيرد و حوالي سال هفتم رابطه ممکن است گسسته يا مستحکم شود.

به گزارش بي بي سي، اين تحقيق که توسط شرکت حقوقي اسليتر و گردون انجام گرفته است، نشان مي‌دهد سال اول معمولا با شادي و هياهوي ازدواج سپري مي‌شود و در سال دوم زوج‌ها شروع به شناخت بيشتر يکديگر مي‌کنند.در سال سوم زوج‌ها ياد گرفته‌اند با ترديدهاي گهگاهي و ايرادات همديگر چطور کنار بيايند بنابراين همزيستي راحتي را تجربه مي‌کنند.تقريبا در همين زمان است که موضوع تحکيم بيشتر رابطه و اضافه شدن عضو تازه به خانواده مطرح مي‌شود، زوجها از پيامدهاي مالي ازدواج و تقسيم هزينه‌ها رضايت دارند، و مزاياي دو منبع درآمد، اين دوره را دوران لذت بخشي مي‌کند. معمولا در همين ايام بهبود وضعيت مسکن (بازسازي يا خريد خانه) در جريان است يا به پايان رسيده است.اما در سال پنجم اوضاع عوض مي‌شود؛ خستگي و افزايش روزافزون آنچه بايد انجام شود شادي و رضايت زوج‌ها را کم مي‌کند.

آماندا مک آليستر وکيل خانواده در موسسه اسليتر و گوردون مي‌گويد:”معمولا زوج‌ها در سال‌هاي اول براي مشاوره مراجعه نمي‌کنند اما بعد از پنج سال، يا يکي دو سال بعد، بخصوص بعد از بچه‌دار شدن از ما کمک مي‌خواهند.""حفظ هيجان سال‌هاي اول که همه چيز تازگي دارد کار دشواري است و اغلب افراد به اين نتيجه مي‌رسند که زندگي زناشويي انتظارشان را برآورده نکرده است. ما توصيه مي‌کنيم هر کسي که در اين مقطع از زناشويي دچار ترديد مي‌شود جدا به اين موضوع فکر کند که آيا اين بحران واقعا حل نشدني است؟ در اغلب موارد اين فقط يک برهه دشوار است و شش ماه بعد اين مرحله کاملا پشت سر گذاشته مي‌شود."آشنايي با خوب و بد يکديگر، بگو مگوي دائم در باره تقسيم کار و دغدغه‌هاي مالي بچه‌داري همگي در حوالي سال پنجم تاثير منفي خود را بر ازدواج مي‌گذراند.

زوج‌هايي که در اين تحقيق شرکت کرده بودند سال هفتم را مانند”ديوار" توصيف کردند. اگر آنها از اين ديوار با موفقيت عبور کنند، راه براي يک زناشويي شاد و دراز مدت هموار مي‌شود.ده درصد از شرکت‌کنندگان در اين پژوهش گفته‌اند”نمي‌دانستند ازدواج چقدر ممکن است سخت باشد" و يک‌سوم زوج‌ها نيز اعتراف کرده‌اند که عشق‌شان به همديگر نسبت به روزهاي اول بعد از عروسي کاهش پيدا کرده است.در واقع يک سوم زوج‌ها از نظر عاطفي کمبود داشتند و بيست درصد زوج‌ها گفته‌اند روزهايي هست که کاملا از تصميم خود براي ازدواج احساس پشيماني مي‌کنند.

تفاوت سرگرمي‌ها و تمايلات اجتماعي از موانعي هستند که در سال‌هاي اول سر راه زوج‌ها قرار مي‌گيرند.نيمي از دو هزار نفري که در اين تحقيق شرکت کردند، روز عروسي را شادترين لحظه زندگي و سال اول را شادترين سال (البته بعد از سال سوم) توصيف کردند.به نظر آنها دليل اصلي اين شادي،”گرماي تازه عروس يا داماد بودن" بعلاوه”خوش‌بيني لگام گيسخته به زندگي تازه در کنار يکديگر" بوده است.اما اين احساسات خيلي زود فروکش مي‌کند؛ بعد از آنکه زوج‌ها متوجه اين واقعيت ناخوشايند مي‌شوند که رابطه موفق نياز به چه عزم جزمي دارد.آماندا مک آليستر مي‌گويد”زوجها اغلب چنان در تب سالهاي اول غرق مي‌شوند که فراموش مي‌کنند براي ازدواج موفق بايد زحمت کشيد. ازدواج بالا و پايين و سردي و گرمي دارد. بسياري از مشکلات را مي‌توان با مشاوره بر طرف کرد اما اگر سردي خيلي بيشتر از گرماي آن است، بجاي مشاوره بايد به وکيل مراجعه کرد."

تعداد بازید: 1190     تاریخ ثبت: 1392/07/08

پیشنهاد ما به شما